Posts

Showing posts from December, 2013

Tetova News

Universi do shembet? Studiuesit thonë se procesi ka nisur

Image
Universi mund të ketë nisur procesin e kolapsit dhe të gjithçka brenda tij, përfshi ne, do të ngjishemi, duke mbetur vetëm një top i vogël dhe i fortë.
Procesi ka nisur diku në kozmos dhe po vazhdon që të hajë pjesën tjetër të universit. Është një teori që ka ekzistuar prej kohësh, por tani studiuesit në Danimarkë thonë se kanë siguruar prova për diçka të tillë. Baza e kësaj teorie është se herët a vonë, një zhvendosje radikale e forcave në univers do të bëjë që çdo grimcë të bëhet jashtëzakonisht e rëndë. Gjithçka, madje edhe një grimcë rërë në çdo planet dhe galaksi, do të bëhet miliarda herë më e rëndë se sot. Teoria sugjeron se kjo peshë e re do të shtrydhë të gjithë materialin në një top të vogël, të rëndë dhe super të nxehtë. Kështu universi do pushojë së ekzistuari. Procesi i dhunshëm njihet edhe si faza e tranzicionit dhe është i ngjashëm me atë që ndodh kur uji kthehet në avull ose kur një magnet i nxehtë humbet fuqinë. Sipas shkencëtarëve, bëhet fjalë për një teori të quajtur Higgs…

Sekreti i engjëllit 200.000- vjeçar

Image
NASA dhe sekreti i saj, për Engjëllin 200,000-vjeçar të fshehur për më shumë se 40-vjet
Një sekretë i mirë ruajtur për më tepër se katër dekada, vjen papritur në dritë për të përmbysur gjithçka dinim dhe besonim deri më sot. Një “Engjëll” i moshës jo më pak se… 200,000 vjeçar zbulon fshehtësitë e mirëmbuluara të Hënës dhe njëkohësish lind me mijëra dyshime!
Dhe sa shumë gjera na fshehin “gjenit” e NASA-s?
Por, pse vallë vendosën që të na shfaqin gjëra të cilat kërcënojnë të përmbysin me qindra teori të “vërtetuara” shkencore?
Mos ndoshta po përballemi përsëri me një farsë tjetër, e cila ka si objektiv shkencëtarët të cilët imagjinojnë dhe besojnë në mbërritjen e jashtëtokësorëve?
Janë me dhjetëra agjencitë e huaj të cilat këtu e një muaj i referohen dhe merren me fotografin e një statuje të vogël, e cila ka një lartësi prej jo më shumë se 25cm. Statuja e vogël përshkruan një humanoid (qenie-femër e veçantë) të vogël, me flokë të gjata dhe me një fustan i cili mbulon deri dhe gjunjët e saj.…

Zona e heshjes, aty ku radiot, televizori dhe celulari nuk punojnë

Image
Thelle ne zonen e shkretetires se Meksikes shtrihet nje siperfaqe e vogel dhe jo shume e njohur qe duket se mposht ligjet e natyres dhe fiziken e zerit.
Kjo zone eshte e njohur si Zona e Heshtjes.
Ky eshte nje vend qe pa ndonje arsye te vecante, duket se valet e radios e pershkojne me veshtiresi ajrin. E vendosur ndermjet shteteve te Chihuaua, Coahuila dhe Durango, dhe vetem 400 milje larg kufirit te Shteteve te Bashkuara, dicka ne kete siperfaqe toke e ben pothuajse te pamundur te merren transmetime radio, televizioni, telefonata apo gjithcka tjeter qe ka nevoje per transmetime sinjali. Dhe e gjithe kjo nuk ka nje shpjegim te besueshem.
Nderkohe qe shkaku i ketij fenomeni eshte ende i panjohur, ka shume teori qe tregojne qe kjo toke ka patur lidhje qe me pare me aktivitete paranormale apo jashtetokesore.
Pavaresisht shkakut te panjohur te ketij fenomeni, Zona e Heshtjes vazhdon te jete nje vend interesant dhe terheqes, qe terheq kuriozet e thjeshte dhe studieuesit e te panjohures.
Tiparet…

Flurudha