Tetova News

TIME: Ja 100 njerëzit më me influencë në botë

“Time” zgjedh personazhet që kanë më shumë ndikim në zhvillimin e njerëzimitRevista TIME prezanton listën vjetore të 100 njerëzve më me influencë në botë, nga artistët tek liderët e shteteve, titanët e pionerët. Reperi Jay-Z, vajza kurajoze Malala, tenistja kineze Li Na, senatori amerikan Rand Paul, regjisori indian Aamir Khan, aktorja Jennifer Lawrence dhe bashkëthemeluesi i PayPal Elon Musk, janë disa nga fytyrat e reja në kopertinën e revistës Time krijuar këtë vit nga fotografi Mark Seliger, për të festuar njëqind personalitetet më influentë në botë. Në listë ka shumë  new entry së bashku me figurat e zakonshme si Barack Obama, apo Gabrielle Giffords.

Historia e renditjes

Lista e “Time 100” nuk është për influencën e pushtetit, por për pushtetin e influencës. Disa prej njerëzve në listë janë me influencë në kuptimin tradicional të kësaj fjale, janë drejtues shtetesh si Barack Obama. Por në listë gjithashtu gjenden njerëz që ndikojnë në botë me idetë e tyre dhe transformojnë jetët e të tjerëve. Tradita e zgjedhjes së “Personit të vitit” nisi në vitin 1927, kur redaktorët e revistës “Time” rishikonin lajmet më interesante të vitit.
 Liderat

Rand Paul

Noynoy Aquino

Barack Obama

Chris Christie

Hassan Sheik Mohamud

John Brennan

Park Geun-hye

Yair Lapid

Wayne LaPierre

Kamala Harris

Fethullah Gulen

Xi Jinping

Wilfredo De Jesús

Tom Coburn

Kim Jong Un

Abdullah Ocalan

Enrique Peña Nieto

Elena Kagan

Joe Biden

Susana Martinez

Mario Draghi

Joyce Banda

Pope Francis
   Ikonat

Malala Yousafzai

Lena Dunham

Mario Balotelli

Peng Liyuan

Aung San Suu Kyi

Omotola Jalade-Ekeinde

Lindsey Vonn

Justin Timberlake

Gabrielle Giffords

Beyoncé

Daniel Day-Lewis

Kate Middleton

Michelle Obama

Li Na
    Titanë

Jay Z

Valerie Jarrett

Oh-Hyun Kwon

Scooter Braun

Kevin Systrom

Michael Kors

Palaniappan Chidambaram

Ren Zhengfei

Gina Rinehart

Markus Persson and Jens Bergensten

Elon Musk

Igor Sechin

Tadashi Yanai

Sam Yagan

Shonda Rhimes

Lebron James

David Einhorn

Magnus Carlsen

Ted Sarandos

Sheryl Sandberg
   Pionierët

Aamir Khan

Andrew Ng and Daphne Koller

Marissa Mayer

Hannah Gay, Katherine Luzuriaga and Deborah Persaud

Bassem Youssef

Joaquim Barbosa

Vrinda Grover

Perry Chen

Roya Mahboob

David Coleman

Travis Tygart

Eric Greitens

Andrew Sheng

Don Yeomans

Jared Cohen

Moncef Marzouki

Christopher Fabian and Erica Kochi

Kimberly Blackwell

Kai-Fu Lee

Mary Nichols

Peter Theisinger and Richard Cook
    Artistë

Jennifer Lawrence

Christina Aguilera

Steven Spielberg

Jonathan Ive

Alex Atala

Ed Ruscha

Miguel

Mindy Kaling

Jenna Lyons

Bryan Cranston

George Saunders

Jimmy Kimmel

Wang Shu

Hilary Mantel

Frank Ocean

Jimmy Fallon

Flurudha

Popular posts from this blog

Shkëputje nga libri "SEKRETI"

Si u krijua universi, teoritë dhe procesi i plotë

Numrat "Fibonacci", numrat që mundësojnë jetën