Historitë e 68 ministrave të Brendshëm, fati që i ndoqi pas lënies së postit


Ministrat e Brendshëm
4 dhjetor 1912-28 nëntor 2012
Nr. Emër Mbiemër Fillimi Mbarimi Arsimi Poste të tjera Fati që i ndoqi
i detyrës i detyrës pas lënies së postit
1 Mufid bej Libohova 4 dhjetor 1912 5 korrik 1913 Shkenca Politike-Administrative, Stamboll ministër i Jashtëm, Financave, akuzuar për korrupsion në
9 maj 1914 28 maj 1914 Kuvendin Kombëtar, propozuar për
1 korrrik 1919 29 janar 1920 burgim, emigroi
2 Esad Pashë Toptani 5 korrik 1913 31 korrik 1913 Akademia Ushtarake, Stamboll Kryeministër, ministër i Luftës vrarë me atentat, Paris
18 mars 1914 8 maj 1914 më 13 qershor 1920
3 Ismail Bej Qemali 31 korrik 1913 5 shtator 1913 Drejtësi, Stamboll Kryeministër, ministër i Jashtëm emigroi, vdiq në Peruxhia, Itali
4 Hasan bej Prishtina 5 shtator 1913 20 nëntor 1913 Shkenca Politike-Juridike, Stamboll  ministër i Bujqësisë, Kryeministër, vrarë me atentat, Selanik, 1933
5 Fejzi Alizoti 20 nëntor 1913 17 mars 1914 Administratë-Diplomaci-Financë, Stamboll ministër i Financave, pushkatuar nga komunizmi
6 Aqif Pashë Elbasani 28 maj 1914 5 tetor 1914 Drejtësi, Stamboll Kryeregjent 1920-1921 emigroi
7 Shahin bej Dino 5 tetor 1914 27 janar 1916 Arsimi i lartë, Stamboll emigroi
8 Kom. Ndërkomb 27 janar 1916 30 dhjetor 1918 austriak, francez, anglez, italian
9 Mehdi bej Frashëri 30 dhjetor 1918 1 korrrik 1919 Shkenca Politiko-Ekonomike, Stamboll Kryeministër 1936, Kryeregjent 1943-1944 emigroi, vdiq në Itali
12 janar 1921 11 korrik 1921 kryetar i këshillit të Shteit
10 Ahmet bej Zogu 29 janar 1920 14 nëntor 1920 11 klasë, arsim ushtarak, Stamboll Kryeministër (disa herë), Mbret 1928-1939 emigroi, vdiq në Francë,
24 dhjetor 1921 25 nëntor 1923 më 1961
6 janar 1925 31 janar 1925
11 Fuad bej Dibra 15 nëntor 1920 25 nëntor 1920 ? regjent, ministër akuzuar për kolaboracionist
12 Xhaferr bej Ypi 25 nëntor 1920 15 dhjetor 1920 Drejtësi, Stamboll Kryeministër, ministër Drejtësie, Arsimi vrarë në luftën italo-greke
13 Refik bej Toptani 15 dhjetor 1920 12 janar 1921 Agronomi, Vjenë regjent
14 Sulejman bej Delvina 11 korrik 1921 18 tetor 1921 Drejtësi, Stamboll Kryeministër emigroi
15 Bajram bej Fevziu 18 tetor 1921 5 dhjetor 1921 Akademia Ushtarake, Turqi, Austri, Francë shef i Shtamadhorisë emigroi
16 Luigj Gurakuqi 6 dhjetor  1921 7 dhjetor 1921 Shkenca Biologjike, Napoli, Itali ministër i Arsimit, i Financave vrarë me atentat, 1925, Itali
7 dhjetor 1921 12 dhjetor 1921 nga  Baltjon Stamolla
17 Rauf Fico 12 dhjetor 1921 24 dhjetor 1921 Administratë, Stamboll ministër i Jashtëm, ambasador
7 dhjetor 1923 14 dhjetor 1923
4 mars 1930 11 nëntor 1930
18 Sejfi Vllamasi 26 nëntor 1923 7 dhjetor 1923 Veterinari, Stamboll burgosur nga komunizmi
28 dhjetor 1923 3 mars 1924
19 Rexhep Mitrovica 14 dhjetor 1923 28 dhjetor 1923 Mësuesi Kryeministër, ministër i Arsimit emigroi
20 Shefqet bej Vërlaci 3 mars 1924 27 maj 1924 Drejtësi, Stamboll Kryeministër emigroi, vdiq në Itali
21 Abdurrahman bej Dibra 28 maj 1924 10 qershor 1924 Shkenca Politike, Stamboll ministër Arsimi burgosur nga komunizmi
25 dhjetor 1924 6 janar 1925
12 shkurt 1927 10 maj 1928
22 Rexhep Shala 10 qershor 1924 24 dhjetor 1924 Akademia ushtarake, Turqi emigroi
23 Kostaq Kotta 1 shkurt 1925 1 prill 1925 I lartë, Greqi Kryeministër vdiq në burgun e Burrelit
11 maj 1928 4 mars 1930
24 Ceno bej Kryeziu 1 prill 1925 23 shtator 1925 Akademia ushtarake ambasador vrarë me atentat, 1927, Pragë
25 Musa Juka 28 shtator 1925 12 shkurt 1927 I Mesëm dhe autodidakt ministër i Bujqësisë emigroi, vdiq në Alexandri
4 nëntor 1930 7 tetor 1935 Egjipt
9 nëntor 1936 7 prill 1939
26 Et’hem Toto 21 tetor 1935 7 nëntor 1936 I Lartë Ushtarak vrarë nga qeveria Zogut, 1937
27 Zef Kadarja 7 prill 1939 12 prill 1939 I Mesëm, Shkolla Franceskane, Shkoder drejtor i Përgjithshëm i Policisë dënuar me pushkatim, 1945
28 Maliq bej Bushati 12 prill 1939 3 dhjetor 1941 6 klasë, Stamboll Kryeministër dënuar me pushkatim, 1946
29 Mustafa Kruja 3 dhjetor 1941 4 janar 1943 Shkenca Politike, Stamboll Kryeministër emigroi
30 Eqrem bej Libohova 18 janar 1943 23 janar1943 Akademia ushtarake, Belgjikë Kryeministër emigroi, vdiq në Itali
31 Fiqiri Dine 23 janar 1943 12 shkurt 1943 Akademia ushtarake, Austri Kryeministër emigroi, vdiq Belgjikë
7 korrik 1944 28 gusht 1944
32 Mark Gjon Marku 12 shkurt 1943 11 maj 1943 Drejtësi, Romë u vra në luftë me Policinë, 1946
33 Kolë Bibë Mirakaj 12 maj 1943 13 shtator 1943 I mesëm, Normale, Elbasan Kryetar i Partisë Fashiste Shqiptare emigroi, vdiq SHBA
34 Komiteti Ekzekutiv 13 shtator 1943 5 nëntor 1943 drejtim në grup (Xhafer Deva)
35 Xhafer Deva 5 nëntor 1943 16 korrik 1944 I lartë, inxhinieri emigroi, vdiq SHBA
36 Ibrahim Biçakçiu 6 shtator 1944 23 tetor 1944 Akademia Tregtare, Vjenë, Austri Kryeministër e ministër i Jashtëm burgim 17 vjet, Burrel
37 Haxhi Lleshi 23 tetor 1944 18 mars 1946 Arsimi i mesëm, Dibër Kryetar i Presidiumit të Kuvendit Popullor burgosur nga regjimi Berishës
38 Koçi Xoxe 22 mars 1946 2 tetor 1948 Arsimi i mesëm, Korçë Nënkryeministër pushkatuar nga regjimi Hoxhes
39 Nesti Kerenxhi 2 tetor 1948 21 nëntor 1948 Arsimi i mesëm, Korçë burgosur, nga komunizmi
40 Mehmet Shehu 23 nëntor 1948 19 korrik 1954 Akademia ushtarake “Modena”, Napoli Kryeministër, ministër i Mbrojtjes vetëvrarë
41 Kadri Hazbiu 20 korrik 1954 27 dhjetor 1979 I lartë ushtarak, Bashkimin Sovjetik ministër i Mbrojtjes pushkatuar, komunizmi, 1982
42 Feçorr Shehu 26 prill 1980 14 janar 1982 I lartë ushtarak, Bashkimin Sovjetik Qendroi 4 muaj zevendes, pastaj minister pushkatuar, komunizmi, 1982
43 Hekuran Isaj 15 janar 1982 1 shkurt 1989 Arsimi i lartë Politiko-Ekonomik burgosur, nga regjimi Berishës
8 korrik 1990 21 shkurt 1991
44 Simon Stefani 2 shkurt 1989 6 korrik 1990 Arsimi i lartë politik, Tiranë burgosur nga regjimi Berishës
45 Gramoz Ruçi 22 shkurt 1991 10 maj 1991 Arsimi i lartë, Gjirokastër emigroi, nga regjimi Berishës
46 Haredin Shyti 11 maj 1991 4 qershor 1991 Arsimi i lartë policor, Tiranë ndodhet në emigrim
47 Bajram Yzeiraj 11 qershor 1991 6 dhjetor 1991 Arsimi i lartë policor, Tiranë zv/ministër i Brendshëm
48 Vladimir Hysi 18 dhjetor 1991 13 prill 1992 Arsimi i lartë policor, Tiranë burgosur nga regjimi Berishës
49 Bashkim Kopliku 13 prill 1992 5 prill 1993 Inxhinieri Elektronike, Tiranë zv/kryeministër
50 Agron Musaraj 5 prill 1993 11 korrik 1996 Matematikë, Tiranë
51 Halit Shamata 11 korrik 1996 3 mars 1997 Fakulteti Filologjik, Tiranë zv/ministër i Arsimit burgosur nga qeveria Nano-2
52 Belul Çelo 12 mars 1997 4 korrik 1997 Inxhinieri Nafte, Tiranë
53 Lush Përpali 12 mars 1997 25 korrik 1997 Universiteti Bujqësor, Financë, Tiranë nënkryetar i Parlamentit
54 Ali Kazazi 4 korrik 1997 25 korrik 1997 Universiteti Bujqësor, zooveterinari, Tiranë arrestuar nga qeveria Nano-2
55 Neritan Ceka 25 korrik 1997 23 prill 1998 Arkeologji, Tiranë
56 Ndre Legisi 25 korrik 1997 23 prill 1998 Agronomi dhe Juridik, në Tiranë
57 Perikli Teta 24 prill 1998 29 shtator 1998 Inxhinier mekanike, Tiranë ndaluar një ditë në gjykatë
58 Petro Koçi 2 tetor 1998 19 maj 1999 Fakulteti Gjuhëve të Huaja,anglisht, Tiranë arrestuar nga  regjimi Berishës
59 Spartak Poçi 19 maj 1999 9 nëntor 2000 Inxhinieri ndërtimi, Tiranë
60 Ilir Gjoni 9 nëntor 2000 29 janar 2002 Anglisht, Tiranë; Mastër Diplomaci, Maltë
61 Stefan Çipa 22 shkurt 2002 27 korrik 2002 Universiteti Bujqësor, Ekonomi-Plan, Tiranë
62 Luan Rama 29 korrik 2002 17 tetor 2003 Gjuhë-letërsi, Shkodër
63 Igli Toska 17 tetor 2003 29 dhjetor 2003 zëvendësministër, kreu detyrën e ministrit zv/ministër, kreu detyrën e ministrit
Igli Toska 29 dhjetor 2003 10 shtator 2005 Juridik, Tiranë
64 Sokol Olldashi 10 shtator 2005 18 janar 2007 Juridik, Tiranë ministër i Punëve Publike e T.T
65 Gjergj Lezhja 18 janar 2007 19 mars 2007 zëvendësministër, kreu detyrën e ministrit zv/ministër, kreu detyrën e ministrit
66 Bujar Nishani 19 mars 2007 shtator 2009 I lartë ushtarak, Tiranë President i Republikës
21 prill 2011 12 qershor 2012
67 Lulëzim Basha shtator 2009 21 prill 2011 Drejtësi, Holandë ministër i PPTT, i Jashtëm, kryebashkiak
68 Flamur Noka 24 qershor 2012 në detyrë Mjekësi, Tiranë

Google+ Followers