Tetova News

Ja cili është truri i Mossad

SUNDAY TIMES


Roli që ka pasur në skandalin e Dubait dhe si e drejton organizatën 

Meir Dagan, shefi i luftës së fshehtë izraelite kundër arabëve 

Në prag të janarit dy limuzina të zeza Audi A6 çuan deri te porta kryesore e një ndërtese në një kodër të vogël në rrethinat veriore të Tel Aviv: selia qëndrore e Mossad, agjensia e shërbimit sekret izraelit, i njohur si “midrasha". Binyamin Netanyahu, kryeministrit izraelit, zbriti nga makina e tij dhe u përshëndet nga Meir Dagan, kreu 64-vjeçar i agjencisë. Dagan, i cili ecën me një shkop që kur u plagosur në një aksion kur ishte i ri, drejtoi Netanyahu dhe një gjeneral në një dhomë konferencash. Sipas burimeve të Mossad, brenda dhomës së konferencave ishin disa anëtarë të një skuadre goditëse. Si njeri i cili i jep autorizim përfundimtar për operacione të tilla, Netanyahu u informua mbi planet për të vrarë Mahmud al-Mabhouh, një anëtar i Hamasit, grupi militant islamik që kontrollon Gazës. Misioni nuk ishte konsideruar shumë i komplikuar ose i rrezikshëm, dhe Netanyahu dha autorizimin e tij, në fakt nënshkrimin e urdhërit të vdekjes së Mabhouh.
Mossad kishte marrë lajmin se Mabhouh ishte duke planifikuar një udhëtim në Dubai dhe ata ishin duke përgatitur një operacion për vrasjen e tij atje, në një hotel luksoz. Ekipi e kishte provuar më parë, duke përdorur një hotel në Tel Aviv si një terren trajnimi pa njoftuar pronarët e saj. Zakonisht në raste të tilla, kryeministri thotë: "Populli i Izraelit ka besim tek ju. Paçit fat."
Detajet e komplotit
Ditë më vonë më 19 janar, avioni i EK912 i Emirateve u ngrit nga kryeqyteti sirian Damasku, në 10:05. Në bord, ashtu si Mossadi kishte parashikuar, ishte Mabhouh, i cili ishte i njohur edhe nga emri tjetër që përdorte në luftë Abu al-Abd. Izraelitët dyshuan se ai kishte në plan për të udhëtuar nga Dubai në portin iranian të Bandar Abasit për të organizuar një dërgesë të armëve në Gaza. Ashtu si Airbus A330 u ngrit në qiellin e ftohtë të dimrit dhe u drejtuan në jug, Mabhouh, burri 49-vjeçar, mundi të shikonte minaret e qytetit të lashtë - shtëpinë e tij që kur ishte përjashtuar nga Rripi i Gazës nga ana e Izraelit më shumë se 20 vjet më parë. Nga një autostradë më poshtë një agjent i Mosad shikonte largimin e EK912. Duke e njohur nga një informator në aeroport, që Mabhouh, ishte duke udhëtuar me një emër të rremë, agjenti dërgoi një mesazh - që besohet të jetë një skedë celulari me parapagesë Austriake - ekipit në Dubai. Objektivi i tyre ishte rruga e tij. Disa orë më vonë, ashtu si bota e di tani, Mabhouh u vra në dhomën e hotelit të tij. Për ditë me rradhë vdekja dukej se kishte ardhur nga shkaqe natyrore. Kur lindën dyshimet, kjo ishte vetëm për shkak të sistemit të gjerë të kamerave në Dubai se puna e ekipit vrasës ishte deklaruar. Mossad tani është thellësisht i zënë ngushtë. Përdorimi i identitetit të shtetasve britanikë, francezë, gjermanë dhe irlandezë si koperturë për agjentët ka zemëruar qeveritë perëndimore. Në vjeshtën pasuese, burime pranë Mossadit thanë dje se ato i kishin pezulluar operacionet e ngjashme në Lindjen e Mesme, kryesisht për shkak të frikës se rritja e sigurisë do ti vinte në rrezik më të madh agjentët e saj. Puna e Dagan është gjithashtu në linjë. Sidoqoftë. Disa besojnë se Mossad do të vazhdojë luftën sekrete që prej kohësh ka nisur kundër armiqve të Izraelit.
Mosad nën drejtimin e Dagan 
Nën udhëheqjen e Dagan, operacione të tilla janë rritur. Dagan ndryshon dukshëm nga paraardhësi i tij, Efraimit Halevy, një nip i shkrimtarit dhe filozofit Isaiah Berlin. Halevy ishte pagëzuar “burrë koktej" për bisedimet e tij të gjata me diplomatë të huaj. Ai strehohej nga operacionet e fshehta brutale. Përfundimisht, Ariel Sharon, hoqi atë dhe emëroi Dagan në vendin e tij. Shefi i ri shumë shpejt filloi ti rikthente reputacionin e humbur Mossadit për operacionet vdekjeprurëse. Toni i drejtimit të tij është fiksuar nga një fotografi në muret e zyrës së tij modeste me selinë në Tel Aviv. Kjo tregon një hebre të vjetër në këmbë në buzë të një hendeku. Një oficer i SS ka drejtuar pushkën në kokën e plakut. "Ky hebre i vjetër ishte gjyshi im," i tregon Dagan vizitorëve. Fotoja pasqyron në pak fjalë filozofinë e tij të vetmbrojtjes hebraike për mbijetesë. "Ne duhet të jemi të fortë, në përdorimin e trurit tonë, dhe të mbrojë veten në mënyrë që Holokausti të mos përsëritet", tha ai dikur. Një goditje e vetme që ishte organizuar në Damask, dy vjet më parë kundër Imad Mughniyeh, një themelues i Hezbollahut dhe një nga terroristët më të kërkuar në botë. Gjashtë muaj më vonë, Mossad, në bashkëpunim me forcat speciale, goditi sërish zemrën e stabilimenteve siriane. Një nga shqetësimet më të fundit të Dagan ka qenë rritja e kërcënimit iranian ndaj Izraelit, qoftë direkt dhe përmes lidhjeve të tij me Hamasin. Në këtë kontekst duhet të kuptohet operacioni për eleminimin e Mabhouh. Përgatitjet duket se kanë qenë në tren për muaj. Kur Mabhouh sbarkoi në Dubai, agjentët e Mossadit ishin duke e pritur. Ata kishin fluturuar më parë nga Parisi, Frankfurti, Roma dhe Zyrihu duke përdorur pasaportat e tyre të falsifikuara, disa bazuar në të dhënat e shtetasve të britanik që jetojnë në Izrael, të cilët nuk ishin në dijeni me identitetin e tyre të vjedhur. Agjentët kishin marrë edhe kartat e kreditit në emër të identiteteve që kishin vjedhur. Mossad duket se ka ecur mirë, edhe pse disa nga Hamas kishin dyshimet e tyre se Mabhouh kishte qenë i helmuar. Ata kujtojnë një komplot të mëparshëm të Mossadit në 1997, në të cilën një agjent izraelit hodhi helm në veshin e një prej udhëheqësve të saj gjatë një vizitë në Jordani - një operacion i autorizuar nga Netanyahu gjatë një legjislature si kryeministër. Kreu Hamasit, Khaled Mashal, shpëtoi vetëm sepse dy agjentët u kapën – dhe sepse Jordania kërkoi që antidoti të dorëzohej. Disa palestinezë dyshuan gjithashtu se Jaser Arafatit, udhëheqësi i cili vdiq në vitin 2004, ishte helmuar, edhe pse nuk ka patur asnjëherë ndonjë dëshmi që të provojë këtë. Kur rezultatet e pas-vdekjes të Mabhouh dolën në dritë, ato ishin ende të papërfunduara. Dje një burim pohoi se djegiet nga një armë me plumba prej gome janë gjetur në trupin e tij dhe se nuk kishte gjurmë të gjakut nga hundët, ndoshta ai ka qenë mbytur. Megjithatë, nuk ka prova të forta se si ka vdekur Mabhouh, nga shkaqe natyrore apo nga një lojë e pisët. Pasiguria ka qënë vetë e mjaftueshme për Hamasin për të deklaruar se Izraeli kishte vrarë njeriun e tyre. Policisë hetoi, imazhet me qark të mbyllur u mblodhën dhe çështja filloi të bëhej fije-fije. Një burim i mirëinformuar nga Izraelit tha: "ekipet operative ishin në dijeni të kamerave në Dubai, por ata janë habitur me aftësinë e policisë së Dubai për rindërtimin dhe mbledhjen e të gjitha imazheve." Për Izraelin, pasojat ka qenë të konsiderueshme dhe vazhdojnë ende. Pronarët e vërtetë të pasaportave të vjedhura apo të falsifikuara, disa prej tyre britanikë që jetojnë në Izrael, janë ankuar se ata ishin viktimat e pafajshme të një komploti për vrasje. Agjentë të Mossadit të cilët përdorin emrat e tyre janë vënë në listën e të kërkuarve të Interpolit, dhe individët e vërtetë janë të shqetësuar se ata tani do të jenë gjithmonë lidhur me vrasjen e një zyrtari të Hamasit. Dubai nuk mund të shmang përfshirjen në konfliktin arabo-izraelit. Është duke u bërë thirrje për një urdhër arresti ndërkombëtar të lëshuar kundër Dagan i cili thotë se do të nxjerrë më shumë informacion të konfirmuar se kjo ishte një vrasje e Mossadit. Në Britani kishte dyshime fillestare se qeveria kishte qenë informuar rreth operacionit, apo madje e kishte edhe toleruar dhe heshtur për atë. Në Izrael reagimi është i përzier. Pak lot të derdhur mbi vdekjen e njërit prej njerëzve më të lartë të Hamasit, por nuk ka ndrojtje se Mossad mund të ketë dëmtuar reputacionin e vendit jashtë. Edhe pse koha e bujës pa dyshim do të bie, kritikët e Dagan kanë rinovuar kërkesat e tyre për atë për të ikur.

Urdhër-arresti ndërkombëtar 
Është duke u bërë thirrje për një urdhër arresti ndërkombëtar të lëshuar kundër Dagan i cili thotë se do të nxjerrë më shumë informacion të konfirmuar se kjo ishte një vrasje e Mossadit. Në Britani kishte dyshime fillestare se qeveria kishte qenë informuar rreth operacionit, apo madje e kishte edhe toleruar dhe heshtur për atë.

Kush është Dagan 
Dagan ndryshon dukshëm nga paraardhësi i tij, Efraimit Halevy, një nip i shkrimtarit dhe filozofit Isaiah Berlin. Halevy ishte pagëzuar “burrë koktej" për bisedimet e tij të gjata me diplomatë të huaj. Ai strehohej nga operacionet e fshehta brutale. Përfundimisht, Ariel Sharon, hoqi atë dhe emëroi Dagan në vendin e tij. Shefi i ri shumë shpejt filloi ti rikthente reputacionin e humbur Mossadit për operacionet vdekjeprurëse. Shefi i ri shumë shpejt filloi ti rikthente reputacionin e humbur Mossadit për operacionet vdekjeprurëse. Toni i drejtimit të tij është fiksuar nga një fotografi në muret e zyrës së tij modeste me selinë në Tel Aviv.
Një nga shqetësimet më të fundit të Dagan ka qenë rritja e kërcënimit iranian ndaj Izraelit, qoftë direkt dhe përmes lidhjeve të tij me Hamasin. Në këtë kontekst duhet të kuptohet operacioni për eleminimin e Mabhouh
Flurudha

Popular posts from this blog

Shkëputje nga libri "SEKRETI"

Si u krijua universi, teoritë dhe procesi i plotë

Ja disa prej objekteve fatsjellëse