Posts

Showing posts from December, 2009

Tetova News

"Mbretëresha flokëzezë e shkretëtirës siriane"

Përgatiti: Klodian Briçi

Ngjyrën e lëkurës e kishte të zeshkët, dhëmbët si margaritarë të bardhë, sytë të zinj dhe me shkëlqim. Ishte shumë e arsimuar dhe një gjuhëtare eksperte. Fliste rrjedhshëm jo pak, por pesë gjuhë. Për këtë mbretëreshë luftëtare thuhej se kishte një intelekt më të madh se Kleopatra e ndoshta ishte po aq e bukur sa ajo. Meqë guxoi të kundërshtonte fuqinë sunduese të botës së ditëve të saj, ajo përmbushi një rol profetik në një dramë biblike. Shumë kohë pasi kishte vdekur, shkrimtarët i thurën lëvdata, ndërsa piktorët e idealizuan. Një poet i shekullit të nëntëmbëdhjetë e portretizoi si "Mbretëresha flokëzezë e shkretëtirës siriane". Kjo grua e vlerësuar kaq shumë nuk ishte askush tjetër veçse Zenobia, Mbretëresha e qytetit sirian Palmira.
Në ç‘mënyrë spikati Zenobia? Cila ishte atmosfera politike që çoi në ngritjen e saj në fuqi? Ç‘mund të thuhet për karakterin e saj? Cilin rol profetik përmbushi kjo mbretëreshë? Fillimisht le të shqyrtojmë vendosjen gjeo…

7 mistere të mëdha të botës

Pëshpërima Taos është një zhurmë shumë e butë e dëgjuar në disa vende anekënd botës e sidomos në SHBA, Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropën Veriore dhe zakonisht dëgjohet në ambiente të qetaQefini i Torinos

Qefini i Torinos është një pëlhurë ku shfaqej një burrë, që dukej se kishte vdekur nga kryqëzimi. Shumica e katolikëve e konsiderojnë si veshjen me të cilën u varros Jezu Krishti. Tashmë ndodhet në Katedralen e Shën Gjon Pagëzorit në Torino të Italisë. Me gjithë investigimet shkencore, askush nuk ka arritur të shpjegojë deri më sot, se si imazhi është vendosur në pëlhurë dhe pavarësisht përpjekjeve të shumta, askush nuk ka arritur ta riprodhojë atë.

Testet e radiokarbonit tregojnë se pëlhura i përket mesjetës, megjithatë mbështetësit e hipotezës së parë, thonë se testet e radiokarbonit mund të dallojnë moshën vetëm në një pëlhurë që kalbet. Ekzistojnë dëshmi për këtë rrobë, përpara mesjetës që prej shekullit të katërt. Për më tepër, një tjetër veshje (Sudarium) është e njohur edhe në pe…

Arrigo Sacchi, madhështia dhe rënia e një revolucionari

E do një thënie e lashtë që të jetë fati i njerëzve me rëndësi të madhe që t'i ndajë të ngjashmit e vet. Dashuri dhe urrejtje, pa rrugë të mesme. Diçka e kësaj natyre i ka ndodhur Arrigo Sacchi si pak trajnerëve të tjerë të futbollit italian..."Sacchizmi": Asnjëherë të mos biesh në kompromis

Gjithsesi, kjo nuk do të mjaftonte për t'i dhënë figurës një aureolë madhështie nëqoftëse në mbështetje nuk do t'i ishte ndryshimi rrënjësor i mentalitetit i imponuar majave të futbollit italian, një ethe novatore e aftë që të shënonte një epokë dhe të linte një trashëgimi absolutisht të nevojshme. Fatkeqësisht ose ndoshta pashmangshmërisht duke pasur parasysh forcën revolucionare të mesazhit, mjeti i risisë është një karakter manikeas, i konformuar në një vizion aq monotematik sa të arrijë të dhunojë të njëjtën histori të futbollit italian, duke i mohuar taktikat e veçanta të ndryshme nga katenaçoja përpara ardhjes së Profetit.

Duke harruar që futbolli italian, në çdo periudhë…

Dy shtyllat e "shekullit të ri" amerikan. Sekreti i vogël i modelit amerikan të luftës

Shekulli XX ka qenë i njohur si "shekulli amerikan". Koncepti u përdor vetëm pasi botuesi i revistës "Time", Henry Luce, e krijoi si term në një numër special të revistës "Life" në vitin 1941 - kur 40 përqind e shekullit tashmë kishte kaluar. Sekreti i vogël i ndyrë i modelit amerikan të luftës qëndron në faktin, që aleatët e Amerikës zakonisht kanë bërë pjesën më të madhe të punës së pisët


Shekulli i Njëzet ka qenë i njohur si "shekulli amerikan", megjithëse kjo shprehje erdhi në mënyrë të habitshme. Në të vërtetë, koncepti u përdor vetëm pasi botuesi i revistës "Time", Henry Luce, e krijoi si term në një numër special të revistës "Life" në vitin 1941 - kur 40 përqind e shekullit tashmë kishte kaluar. Për më tepër, 1941 qe një vit në të cilin superioriteti i Amerikës dhe e mënyrës amerikane të jetesës dukeshin goxha problematike. Vetëm një vit më parë, Shtetet e Bashkuara siç e tregonin statistikat, kishin dalë përfundimisht …

Lukashenko dhe ambicia e tij teknologjike për Bjellorusinë

Aleksandër Lukashenko është konsideruar vazhdimisht si diktatori i fundit në Europë. Megjithatë, krejt papritur duket se ai ka ndërmarrë së fundi një sërë masash për të liberalizuar Bjellorusinë. Kryesisht bëhet fjalë për ekonominë e vendit dhe planin për ta shndërruar atë në një parajsë të teknologjisë së lartë. Por a është i gatshëm ky ishull socialist për të pritur investitorët e huaj?

Presidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko, befas duket se ka ndryshuar nga paraqitja e tij prej diktatori dhe dhunuesi të të drejtave të njeriut. Lideri autoritar, që ende vazhdon të festojë me madhështi përvjetorët e Revolucionit Bolshevik, ka nisur që të sillet si të ishte lider i opozitës. Në shfaqjet e tij publike ai ka kohë që ka ngritur zërin ndaj korrupsionit të zyrtarëve, arbitraritetit të tyre ndaj punonjësve të thjeshtë dhe çka është më e çuditshmja ka nisur që të bëjë thirrje për liberalizimin e ekonomisë, duke kërkuar me ngulm që ish-Republika Sovjetike më në fund të shndërrohet në një v…

Vetmia është një sëmundje ngjitëse

Një gjendje shpirtërore që ngjitet si gripi dhe infekton më tepër femrat, të cilat gjatë festave vuajnë më shumë dhe izolohen nga shoqëria. Po ty a të ka ndodhur ndonjëherë?Vetmia përhapet mes njerëzve pikërisht si gripi, pra është ngjitëse dhe femrat infektohen më shpejt se meshkujt. Ky është përfundimi i një studimi të kryer nga psikologët e Universitetit të Çikagos, Kalifornisë, San Diegos dhe Harvardit, të cilët kanë botuar edhe një artikull me të njëjtën temë në revistën shkencore "Journal of Personality and Social Psychology".
Personat e vetmuar janë të prirur t‘ua transmetojnë trishtimin e tyre njerëzve që i rrethojnë, pikërisht siç ndodh me një virus, gjë që në fund i bën të izolohen nga shoqëria. "Skema e infektimit i bën individët të jenë të mënjanuar nga shoqëria kur infektohen", shpjegon John Cacioppo, psikolog i Universitetit të Çikagos, ekspert i vetmisë dhe koordinator i studimit.
Në fakt, për vetminë flitet shumë, sidomos tani gjatë ditëve të festave …

Pagjumësia: Shkaktarja e qindra sëmundjeve

Një studim ka zbuluar se ekziston një lidhje e fortë mes mungesës së gjumit dhe sëmundjeve të ndryshme

Ka nga ata që qëndrojnë gjithë natën para televizorit, që kalojnë orë të tëra duke eksploruar në internet, ndërsa të tjerë që vënë orën me zile për t‘u zgjuar herët në mëngjes, me qëllim që të shkojnë në punë. Zakonisht zgjuar na mbajnë edhe gjërat që na ndodhin gjatë ditës. Megjithatë, tundimi për të kaluar sa më shumë orë pa gjumë është i parezistueshëm, por çmimi për t‘u paguar është mjaft i lartë. Efektet e zakonshme të pagjumësisë janë irritimi i syve dhe i qepallave, përgjumje dhe gjaknxehtësi, ndryshime humori, dobësi të madhe dhe pasiguri në përballimin e ngjarjeve të përditshme, vështirësi në kujtesë. Mungesa e gjumit rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës te femrat më shumë se sa te meshkujt. Gjumi i plotë na bën më të bukur, më të zgjuar dhe të jemi më të suksesshëm. Të gjithë e dimë se për shkak të netëve pa gjumë, sytë i kemi të dobët, ndërsa lëkurën të zbehtë. Kur flemë sh…

Flurudha